Dolny Śląsk

Grodziec: co warto zobaczyć?

zamek grodziec

Jest jedną z najciekawszych dzielnic, jakimi może się pochwalić Będzin. Grodziec, bo o nim mowa, ma się czym pochwalić, a jego atrakcje mogą oczarować każdego. Co koniecznie powinniśmy zobaczyć podczas wycieczki po tej części województwa śląskiego?

Kościół św. Doroty

To chyba najsłynniejszy zabytek, jakim może się pochwalić Będzin-Grodziec. Wzniesiony w XVII wieku na szczycie wzgórza znanego jako „Zagłębiowski Olimp” kościół to ciekawy zabytek architektury sakralnej oraz miejsce licznych pielgrzymek. Znajdujący się tu obraz Matki Bożej uchodzi za obraz cudowny, a z samym kościołem wiąże się wiele tajemniczych legend i historii. To miejsce przyciąga, a turyści w czasie wycieczki po Zagłębiu Dąbrowskim bardzo chętnie poświęcają mu swój czas.

Pałac Ciechanowskich

Ta ciekawa rezydencja powstała w latach 40-tych XIX wieku z fundacji Jana Ciechanowskiego. Projekt tej neorenesansowej willi został wykonany przez tak znaną postać, jaką jest architekt włoskiego pochodzenia – Franciszek Maria Lanci. Niestety, dla turystów dostęp do tego pałacu jest w znacznym stopniu ograniczony, co wynika z faktu, iż w jego murach mieści się obecnie dom pomocy społecznej.

Niezwykła cementownia

Dla wielu osób Grodziec to przede wszystkim opuszczona cementownia – ciekawy, choć bardzo zaniedbany zabytek techniki, obok którego nie można przejść obojętnie. Istniejąca od połowy XIX wieku fabryka aż do 1979 roku była jednym z najważniejszych zakładów tego typu na ziemiach polskich. Dziś o jej dawnej potędze przypominają już tylko pozostałości fabrycznych zabudowań, które tak często można podziwiać w kadrze śląskich fotografów. Wynika to z faktu, iż dla miłośników fotografów zainteresowanych tematyką industrialną Grodziec i tutejsza cementownia stały się wymarzonym plenerem niejednej sesji.

W takich miejscach, jak Grodziec, każdy z nas może docenić piękno i różnorodność Będzina. Tu Zagłębie zachwyca i pięknym krajobrazem, i ciekawymi zabytkami. A że wszędzie można spotkać się z ciekawymi historiami, miłośnicy legend chętnie zaglądają na teren tej będzińskiej dzielnicy.