Dla tych turystów, którzy w czasie wycieczki po wschodniej części kraju zechcą poszerzyć swą wiedzę na temat innych kultur i religii, ciekawym doświadczeniem może się okazać wizyta na terenie wsi Lebiedzew. Jedną z najważniejszych ciekawostek, z jakimi można się tutaj spotkać, jest mizar – tatarski cmentarz, któremu warto się uważniej przyjrzeć. Co warto wiedzieć na jego temat?
Cmentarz tatarski we wsi Lebiedzew (przysiółek Zastawek) jest miejscem, w którym można zdobyć wiele cennych wiadomości na temat Tatarów oraz ich zwyczajów pogrzebowych. Jak wyglądało przygotowanie do pogrzebu? Ważne było obmycie zmarłego. W trakcie tej czynności odmawiano stosowne modlitwy oraz recytowano 36 surę Koranu. Kolejnym krokiem było owinięcie zwłok w białe płótno (zwane sawanem) oraz ułożenie pod nim zwojów papieru z odpowiednimi modlitwami. Ważną zasadą był czas między śmiercią a złożeniem zmarłego do ziemi. Pogrzeb musiał odbyć się do 24 godzin po śmierci, a pochówek taki poprzedzony był m. in. całonocnymi modłami. Ważna zasada obowiązywała też przy składaniu ciała do grobu. Zmarły musiał leżeć na prawym boku, z twarzą zwróconą w kierunku Mekki. Tatarzy nie składają kwiatów na grobach zmarłych, nie palą również zniczy. Na cmentarze zaglądają zazwyczaj podczas świąt muzułmańskich, często przynoszą tu również obrzędowe placki oraz pieczywo, które spożywa się w intencji zmarłych dusz.
Lebiedzew może się pochwalić jednym z kilku cmentarzy tatarskich w Polsce. Wiadomo, że tutejszy mizar był wykorzystywany od drugiej połowy XVII wieku aż do czasów I wojny światowej. Do naszych czasów przetrwało tu około 50 nagrobków, które wciąż zachwycają swą ornamentyką oraz inskrypcjami w języki arabskim oraz rosyjskim. Każdy z nich jest cennym dziełem sztuki oraz bezcenną pamiątką po żyjących to niegdyś Tatarach.