Małopolska

Małopolskie skarby: Niepołomice

W czasie wycieczki po Małopolsce, każdy z nas może natknąć się na wiele cennych zabytków. Gdzie ich szukać? Jedną z tych miejscowości, które z pewnością warto uwzględnić w programie swej wyprawy po Małopolsce, są Niepołomice. Jakie atrakcje czekają tu na miłośników historii i pięknych zabytków? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym miejscu?

Niepołomice to ciekawe miasto, które już samym swym położeniem może oczarować turystów. Tu, w centralnej części Kotliny Sandomierskiej, na brak pięknych widoków nie można narzekać. Wielkim walorem jest też pobliska Puszcza Niepołomicka – wspaniały kompleks leśny, który rozłożył się w widłach Wisły i Raby. A co z samymi Niepołomicami?

Niepołomice, będące od XIII wieku własnością królewską, mają się czym pochwalić. Dumą tego miasta jest potężny zamek, którego początki wiążą się z panowaniem króla Kazimierza Wielkiego. Do dziś zachowało się tu sporo śladów, które przypominają o XIV-wiecznym rodowodzie tej budowli. Wspaniałe sale, ciekawe dzieła sztuki oraz piękny dziedziniec – oto atrakcje, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania tego zamku. Kolejne cenne zabytki czekają w rejonie rynku. Z pewnością godnym uwagi obiektem jest kościół NMP i Dziesięciu Tysięcy Męczenników, którego najstarsze fragmenty również pochodzą jeszcze z XIV wieku. Inna ciekawostka czeka na Wężowej Górze. To kopiec Grunwaldzki, który usypano w latach 1910-1915.

Niepołomice to wspaniałe atrakcje, piękna okolica oraz zabytki, którym w czasie wycieczki po tej części Małopolski z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Kto znajdzie dla siebie tanie noclegi w rejonie Niepołomic, ten z pewnością nudzić się nie będzie. Wszak i Niepołomice, i okoliczne miejscowości, zaskakują swym pięknem oraz cennymi zabytkami.

Comment here