Śląskie

Ruda Śląska i jej atrakcje: kolonia Ficinus

Kolonia Ficinus to miejsce, którego w czasie wycieczki po Rudzie Śląskiej nie można pominąć. Wizyta na tym osiedlu będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników historii oraz dla tych, których fascynują zabytki techniki. Co warto wiedzieć na temat tego miejsca?

Kolonia Ficinus to jedno z ciekawszych osiedli robotniczych, jakimi może się pochwalić Górny Śląsk. Osiedle to znajduje się w Rudzie Śląskiej, a dokładniej na terenie dzielnicy o nazwie Wirek. W 2006 roku osiedle to zostało docenione i wyróżnione wpisem na Szlak Zabytków Techniki – jedną z ciekawszych tras turystycznych, wytyczonych na terenie województwa śląskiego. Dzięki tej trasie turyści mogą urządzać wycieczki śladem dawnych zakładów pracy oraz osiedli robotniczych, które powstawały w ich pobliży. Jednym z tych ciekawszych jest właśnie rudzka kolonia Ficinus, mogąca się pochwalić unikalnym charakterem oraz ciekawą historią. Osiedle to powstało w latach 90-tych XIX stulecia, a jego mieszkańcami byli początkowo pracownicy kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój).

Kopalnia ta należała do znanego na Górnym Śląsku rodu Donnersmarcków, dzięki którym w tej części kraju powstało wiele zakładów pracy oraz osiedli patronackich. Kolonia Ficinus od samego początku miała wyjątkowy charakter. Można tu zobaczyć 16 domów, które swym wyglądem znacznie odbiegają od tradycyjnych familoków. Zamiast cegły, materiałem budowlanym stał się tu naturalny piaskowiec, który pozyskiwano z okolicznych kamieniołomów. Każdy dom podzielony był na cztery mieszkania, składające się z kuchni, małego pokoju oraz niewielkiego przedsionka. Do osiedla tego przylegały dawniej pola uprawne, które najlepiej świadczyły o tym, iż dawni górnicy potrafili się jednocześnie doskonale zajmować rolnictwem. Do dziś kolonia ta zachwyca swym kameralnym charakterem, a spacer po jej terenie dla każdego z nas może się okazać ciekawym doświadczeniem.